CK Czech Paradise - exotická dovolená - Etiopie, Indie, Peru, Galapágy
Dnes v máme slevu 2% pro:
493 814 247
Po-Pá: 9.00-17.00

Památky a příroda v Peru - 2. část

Archeologický komplex Chavin de Huantar

260 km severně od Limy leží Archeologický komplex Chavin de Huantar, který nechala kasta duchovních "šamanů" vytvořit asi před 3 000 lety v úrodném údolí Mosna. Areál dnes tvoří stará svatyně obklopená nádvořím ve tvaru písmene U s asi o metr níže položeným obřadním prostorem. Celé tohle divadlo sloužilo k ovládnutí poddaných. Zde šaman zřejmě pod vlivem omamných látek prováděl svoje tance a následně věštby, dával příkazy a tlumočil přání božstev. Díky důmyslně vytvořenému skrytému vodnímu kanálu kolem nádvoří, kam šamanovi pomocníci pouštěli vodu, ovlivňoval nejvyšší šaman své ovečky. Když totiž prováděl svoje náboženské seance tak na důkaz toho, že má pravdu se vždy "ozvali bohové". Byl slyšet hukot vycházející z útrob obřadiště, tedy napouštěné vody do skrytého vodního kanálu.

Dodnes se zde zachovaly podzemní chodby s kamennými tvářemi šelem s ostrými tesáky a vytřeštěnýma očima. Asi nejzajímavějším dílem je 4,5 metrů vysoký "lanzón", kamenný obelisk s vyrytou tváří šelmy. Nachází se v kamenné kryptě, kam se dostanete pouze trochu mystickou podzemní chodbou. Dodnes se vědci přou, proč je středem náboženské kultury ve vysokých Andách bájná bytost, tvor napůl jaguár a napůl kajman, tedy typičtí obyvatelé amazonského deštného pralesa. Jasné je jen jedno. Chavín de Huantar dal název kultuře, která ovlivnila další řadu nástupnických kultur a to včetně Inků.

Archeologické naleziště Chan-Chan


Někdejší hlavní město říše Chimů, se nachází asi 5 km od Trujilla (a 550 km severně od Limy). Již z dálky lze vidět z pouště bizarně vyčnívající obrovské až 12 metrů vysoké zdi vyrobené z nepálených cihel "adobe" - směs jílu a písku. Na ploše asi 20 km2 údajně žilo až 100 000 obyvatel. Město bylo založeno asi kolem roku 800 n. l. a období rozkvětu skončilo kolem roku 1465, kdy si ho podmanili Inkové. Po smrti vládce si nechal nový následník vybudovat vždy sídlo nové, které sloužilo jemu, jeho rodině a dvoru. Po smrti byl zde pak spolu se všemi svými manželkami a služebnictvem, kteří ho museli následovat ve smrti, také pohřben. Město bylo asi z 10% zrekonstruováno a zpřístupněno návštěvníkům.

Toro Muerto

160 km západně od Arequipy je místo v poušti, se seskupením asi 3000 velkých balvanů, které se na místo dostaly pravděpodobně vzduchem. Lépe řečeno, když vybuchla sopka Cabancaya, letěl obrovský masív kmene a hlíny na místo dopadu vzdálené asi 150 km - Toro Muerto. Na kamnech jsou vyryty různé obrazce jako gepard, levhart či had. Některé postavy vypadají jako by tancovali, některé zase jako kosmounauti. Tyto kameny prý také vyzařují různou energii. Nedaleko odtud je možno vidět zkamenělé stopy dinosaura.

VYHLEDAT ZÁJEZDY
ODBĚR LAST-MINUTE

Chcete dostávat emailem nejzajímavější nabídky last-minute zájezdů?

Váš e-mail:   
Země:   
   

Katalog zájezdů do Exotiky

KURZY MĚN
USD
-
USD - Americký dolar
GBP
-
GBP - Britská libra
EUR
-
EUR - Euro
aud
-
AUD - Australský dolar
aud
-
PHP - Filipínské peso
HRK
-
HRK - Chorvatská kuna
INR
-
INR - Indická rupie
IDR
-
IDR - Indonéská rupie
PLN
-
PLN - Polský zlotý
THB
-
THB - Thajský baht
TRY
-
TRY - Turecká nová lira
POZNÁVACÍ ZÁJEZDY LEVNÉ UBYTOVÁNÍ DOVOLENÁ KONTAKT
Etiopie Hotely Praha Další služby
Indie Hotely Londýn Levné letenky Zaměstnání
Peru Hotely Paříž Parkování u letiště
Reference
Ekvádor a Galapágy Hotely Řím Cestovní pojištění O nás
Filipíny Hotely Benátky Slevy na dovolenou
Thajsko Hotely Berlín
Adventní zájezdy

Všechny práva a změny cen vyhrazeny © 2003-2011 Cestovní kancelář Czech Paradise  rss Novinky | Mapa stránek | Webdesign www.gvw.cz

SEO webu sledují SEO nástroje.cz